SPORT / Sport

Popis:
Autor / zdroj: Dalibor Hála
25.9.2017

Nejlepší sportovní dřevorubec je Martin Komárek

Mistrem České republiky v největší dřevorubecké soutěži světa STIHL TIMBERSPORTS se stal Martin Komárek. Ve finálové soutěži nastoupilo 12 závodníků z celé republiky, kteří dosáhli nejlepších výsledků v 7 kvalifikačních závodech konaných v průběhu roku 2017. Na Slezskoostravském hradu se i přes nepřízeň počasí sešlo dostatečné množství diváků, aby utvořili skvělou soutěžní atmosféru a hnali všechny borce k maximálním výkonům.

Titul nejlepšího sportovního dřevorubce České republiky v soutěži STIHL TIMBERSPORTS vyhrál vicemistr světa Martin Komárek z Milevska. Z celkových šesti vyhrál nad svými soupeři pět disciplín a obdržel tak mimo vítězného místa i tituly nejlepšího závodníka v disciplínách s pilou (Sawman) a nejlepšího závodníka v disciplínách se sekerou (Axeman). V jediné nevyhrané disciplíně mu byl přemožitelem celkově druhý závodník v pořadí, obhájce titulu, Martin Roušal. Třetí místo obsadil vítěz několika letošních kvalifikačních závodů Jan Holub, který tak obhájil své loňské umístění na MČR. Celkový vítěz série kvalifikačních závodů Martin Kalina se musel spokojit se čtvrtým místem.

Martin Komárek se jako mistr České republiky nominoval do závodu mistrovství světa jednotlivců, který proběhne 3. listopadu v norském Lillehammeru. V národním týmu soutěže družstev pak nastoupí - Jan Kamír (STOCK SAW), Martin Komárek (UNDERHAND CHOP), Martin Roušal (SINGLE BUCK), Jan Holub (STANDING BLOCK CHOP), pátým členem reprezentačního výběru bude Martin Kalina.

Průběh závodu

První disciplínou byl UNDERHAND CHOP. Závodníci při ní musí přeseknout kmen, na kterém sami stojí. Ač disciplína vypadá velmi nebezpečně, je to jedna z prvních, kterou se začínající sportovci v oblasti sportovního dřevorubectví učí. V této disciplíně dominoval Martin Komárek, borec Martin Roušal měl čas horší pouze o necelou vteřinu a ukázal tak ambici ucházet se i v následujících ročnících o titul mistra republiky.

Druhé v pořadí bylo řezání kmene sériovou motorovou pilou tzv. STIHL STOCK SAW, jejímž vítězem byl Martin Komárek.

STANDING BLOCK CHOP – přesekávání stojícího kmene bylo třetí disciplínou, při které závodníci přesekávají kmen o průměru 30 cm dokonale nabroušenou závodní sekyrou z Nového Zélandu.

Do čtvrté disciplíny se probojovalo už jen osm nejlepších závodníků. Své dovednosti s obrovskou ruční pilou při přeřezávání kmene o průměru 46 cm prokázal při disciplíně SINGLE BUCK Martin Roušal, který v této disciplíně zvítězil s celkovým časem 12‘ 65°.

Divácky nejnapínavější disciplínou celé soutěže byl SPRINGBOARD, při kterém závodníci přesekávají kmen ve výšce tří metrů z prkna, které si do kmene nejdříve musí sami vsadit. Tato maximálně adrenalinová disciplína nejvíce rozkrývá výkonnostní rozdíly mezi jednotlivými závodníky.

Královskou disciplínou, která soutěž uzavírala, bylo řezání extrémně silnou pilou HOT SAW. Cílem této disciplíny je odříznutí tří kompletních kotoučů v 15cm široké výseči z ležícího kmene o průměru 46 cm v co nejkratším čase. Výkon těchto nechlazených speciálů přesahuje 62 koní a jejich cena je přes 100.000 Kč. I tuto disciplínu vyhrál se skvělým časem 7‘ 54° Martin Komárek.

Více informací o soutěži STIHL TIMBERSPORTS naleznete na webových stránkách www.timbersports.cz.

POPIS JEDNOTLIVÝCH DISCIPLÍN

Springboard (přesekávání kmene z prkna ve výšce)

Adrenalinová disciplína s názvem Springboard vychází z dob, kdy dřevorubci nemohli přepůlit mohutné stromy, protože jejich pily byly příliš krátké. Dřevorubci vysekali do stromu kapsu, do které umístili springboard (prkno). Z tohoto prkna ve výšce mohli strom porazit jednodušeji. Sportovní dřevorubci užívají dvou prken. Z prvního prkna se vyseká druhá kapsa, do níž se umístí druhý springboard. Teprve z tohoto prkna ve výšce okolo tří metrů závodník přesekává blok o průměru 27 cm upevněný na vrcholu kmene.

Stock Saw (řezání klasickou motorovou pilou)

Tato disciplína poměřuje zručnost závodníků v řezání klasickou motorovou pilou. Každý závodník užívá k přeřezání dvou kotoučů z ležícího kmene stejnou pilu. První kotouč se řeže směrem dolů, druhý směrem nahoru. Oba kotouče musejí být odříznuty z kmene ve vyznačené výseči o šířce 10 cm, jinak je závodník diskvalifikován. Měření času se zastaví po úplném odříznutí druhého kotouče.

Standing Chop (přesekávání stojícího kmene)

Disciplína Standing Chop simuluje kácení stromů, a odkrývá tak zručnost závodníka v zacházení se sekerou. Závodníci používají sekery vyrobené na míru a upravené pro typ dřeva, který se přesekává. Sekery jsou extrémně ostré a jejich srovnání s žiletkami není vůbec od věci. Závodník naseká blok nejdříve do poloviny z jedné strany, poté jej oběhne a doseká ho ze strany druhé.

Single Buck (řezání ruční pilou)

Řezání ruční pilou je jednou z nejstarších dřevorubeckých disciplín. Měření času začíná signálem rozhodčího a končí kompletním odříznutím kotouče. V této disciplíně rozhoduje především rytmus a dynamika závodníka. Pila musí řezat na celou svoji délku a zcela rovně, protože při sebemenším vychýlení ztrácí závodník drahocenný čas.

Underhand Chop (přesekávání ležícího kmene)

Underhand Chop připomíná časy, kdy dřevorubci museli přesekávat spadlé stromy na menší, lépe ovladatelné části. Závodníci stojí na ležícím kmeni a v půli jej přesekávají nejdříve z jedné strany, potom se otočí a dosekají kmen z druhé strany. Důležité je dodržovat přesnost jednotlivých seků, což výrazně zkracuje výsledný čas.

Hot Saw

Cílem této disciplíny je odříznutí tří kompletních kotoučů v 15cm široké výseči z ležícího kmene o průměru 46 cm v co nejkratším čase. Výkon těchto nechlazených speciálů přesahuje 62 koní a jejich cena je přes 100.000 Kč. Síla, velikost a hluk cca 25kilogramových motorových pil dělají z Hot Saw jednu z nejatraktivnějších disciplín dřevorubeckých sportů. Při sledování této disciplíny se divákům často vybaví závody Formule 1.

Autor / zdroj: Dalibor Hála

DALŠÍ ČLÁNKY

Čtyřiadvacátá dokumentární Ji.hlava začíná za čtyři dny – a bude on-line

Půjde o zcela plnohodnotný ročník, který nabídne více než 270 filmů, debaty s režiséry, diskuse Inspiračního fóra i program pro děti. Festival otevře

Zapečená cuketa

Jednoduché zapečené jídlo, které může být skvělou krémovou přílohou plnou chuti, aniž by bylo příliš tučné. Pro lehkou večeři podáváme se salátem.

Navzdory pandemii se bude i letos konat Festival bulharských filmů

Pořadatelé upravili formát a letos můžete festival navštívit z pohodlí a hlavně bezpečí svého domova. Již dvanáctý ročník v řadě proběhne online. Díky

DNES SE STALO

HISTORIE

16. ledna 1493

se Kryštof Kolumbus, po své první cestě do Nového světa, vrátil do Španělska.

DOPRAVA

16. ledna 1948

započala výroba Fordu série F, nejprodávanějšího amerického pick-upu.

VESMÍR

16. ledna 1996

na hvězdárně Kleť byla objevena planetka 1996 BG, která později dostala jméno Járacimrman.

POZVÁNKA OBRAZEM