KAM NA VÝLET / Hrady, zámky a zříceniny

Hrad Loket.
Hrad Loket
Hrad Loket. 
Autor / zdroj foto: Město Loket

Hrad Loket / Loket

Člověk až žasne, co byli naši předci schopni postavit bez těžké techniky. Hrad, který přechází ve skálu a skála, na které vyrůstá hrad. Středověký hrad, obklopený ze tří stran řekou Ohří, je srdcem malebného městečka. Díky vysoké hradní věži si můžete všechno pěkně prohlédnout z ptačí perspektivy, včetně náměstí s barokním sloupem Nejsvětější Trojice, historických měšťanských domů a zbytků hradeb.

Hrad je otevřen celoročně. Prostory jsou upraveny přesně tak, jak vypadaly mezi lety 1822-1948, kdy tato část hradu sloužila jako vězení. Pohybující se figuríny v životní velikosti předvádí několik způsobů mučení spolu s nervy drásajícím zvukovým doprovodem.

Kromě toho se na hradě nachází dětská dílna s názvem Umění brku, která dětské návštěvníky přenese v čase do středověké písárny – skriptoria, kde to voní barvami a inkoustem a každý zdatný dětský psavec si může na památku zkusit vytvořit iluminovaný rukopis.

Hrad Loket si lze prohlédnout s průvodcem, nebo si jej můžete projít od sklepů až po půdu sami. V několika patrech naleznete expozici útrpného práva. Tato část prohlídkového okruhu patří k nejatraktivnějším na celém hradě.  Sestupte do ponurých vězeňských kobek a podívejte se, jak dopadli lumpové a hanebníci, kteří se provinili proti svým právům. V ostatních místnostech hradu se nachází ukázky chladných i palných zbraní a v prvním patře markrabství také křehká výstava porcelánu z produkce místních továren.

Kamenný královský hrad Loket, je více než 800 let staré sídlo, tyčící se na žulovém masívu, který obtéká řeka Ohře. Byl založen pravděpodobně jako pohraniční pevnost. Hrad sloužil králům, Šlikům a pánům z Plavna, loketským měšťanům a v 19. a 20. století také jako vězení. Krátce po roce 1989 byl otevřen pro veřejnost, prohlídková trasa vede přes expozice porcelánu, sbírky bývalého městkého muzea, muzeum zbraní až po prostory bývalé věznice, kde je nyní působivá a autentická výstava útrpného práva.

V markrabství hradu jsou umístěny exponáty z navrácených loketských sbírek. Pokochat se můžete nábytkem z třech předchozích staletí, starou loketskou lékárnou, dřevěnými sochami a plastikami. Na stejném místě je vedle vzácných minerálů k vidění také legendární loketský meteorit, o který se zajímal i sám Johann Wolfgang Goethe. 

Útrpné právo
Vžijte se do kůže nebožáků, na kterých je vykonáváno středověké právo. Jedinečnou podívanou v podání pohyblivých figurín dokreslují mrazivé výkřiky a sténání trestanců. Vše se odehrává v autentických prostorách sklepního vězení hradu Loket. 

Zbraně
Návštěvníky zaujme rozmanitá expozice historických zbraní, chladných i palných. Součástí výstavy je také široká ukázka staré vojenské výstroje a přilbic. Netradiční zajímavostí jsou umělecky vyvedené střelecké terče. 

Gotické nástěnné malby
Poznejte unikátní nástěnné malby z dob vlády Václava IV., které byly znovu odkryty v 90. letech minulého století. Malby byly malovány na suchou omítku technikou secco. Zobrazují výhled do zahrad přes hradby hradu a všímavému návštěvníkovi neuniknou ani zbytky maleb erbů nebo figurálních motivů. 

Podrobnější informace zájemci najdou na webu hradu Loket.

Autor / zdroj: -red -

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.