KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Muzeum Sokolov sídlící v zámku v Sokolově.
Muzeum Sokolov
Muzeum Sokolov sídlící v zámku v Sokolově.  
Autor / zdroj foto: omks.cz

Muzeum Sokolov / Sokolov

S historií města se nejlépe seznámíte v Muzeu Sokolov, které najdete v renesančně-barokním zámku Sokolov. Ten se nachází ve středu města, jen kousek od náměstí, na místě původní vodní tvrze ze 13. století a pozdně gotického hrádku. V současné době zámek tvoří čtyřkřídlá budova s uzavřeným nádvořím a čtyřmi nárožními věžemi a také zahrada ve francouzském stylu.

Stálé expozice se kromě dějin regionu zaměřují na hornictví, sklářský průmysl či přírodu a naleznete tu i atraktivní modely dobových hornických strojů a zařízení dolů. 

Sokolov je poprvé písemně připomínán roku 1279, kdy na místě dnešního zámku stála kruhová tvrz s palácem. Podoba dnešního zámku pochází ze 17. století a klasicistní úpravy v roce 1805. Sídlem muzea se stal zámek v roce 1960, kdy zde bylo umístěno Muzeum hornického Sokolovska. To se v roce 1982 přeměnilo nejdříve v městské a poté v Okresní muzeum Sokolov s odbornými pracovišti a od roku 1986 také s novou stálou expozicí.

Expozice prošla v následujících letech různými úpravami, z nichž zatím největší byla zahájena na přelomu let 2012–2013, kdy došlo k jejímu rozšíření. Nově zpřístupněná část přibližuje historii rodu Nostitzů, kteří vlastnili zdejší zámek v letech 1622–1945. Další dvě místnosti jsou věnovány tvorbě malíře Davida Friedmanna, který na Sokolovsku působil v letech 1946–1947. Součástí muzea jsou výstavní sály pro pořádání krátkodobých výstav.

Vozíčkářům je částečně přístupná výstavní síň v přízemí (s doprovodem) a přednášková síň. (s doprovodem). Expozice a druhá výstavní síň se nachází v 1.patře, tedy bezbariérově přístupná není. Toalety nejsou bezbariérově přístupné. V dojezdové vzdálenosti zhruba 200 metrů od zámku se u MDK na nám. Budovatelů nacházejí bezbariérové toalety přístupné pomocí EURO klíče.

V sokolovském zámku jsou k dispozici popisky expozice a k dispozici je tištěný průvodce pro sluchově postižené.

Více informací včetně aktuálních akcí, otevírací doby a cen vstupného najdete na webu muzea.

Autor / zdroj: -red -

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.