KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Expozice umělecké knižní vazby se pyšní funkčními stroji a nástroji, které užívali knihaři a knihtiskaři v 19. a 20. století
 
Autor / zdroj foto: Městská knihovna Loket - Expozice umělecké knižní vazby

Městská knihovna Loket - Expozice umělecké knižní vazby / Loket

Zakladatelé Expozice umělecké knižní vazby mají za cíl získat alespoň jednu vazbu od každého významného českého knihaře 20. století. K nejvzácnějším akvizicím patří díla manželské dvojice Miroslavy a Lubomíra Krupkových, Františka Josefa Koudelky, Jany Trnkové, Jiřiny Musilové nebo Jiřího Kožíška.

U zrodu muzea stáli na konci 90. let 20. století přední umělečtí knihaři a významní loketští občané, Jan a Jarmila Sobotovi. Díky jejich popularitě mezi českými knihaři i sběrateli a osobnímu přátelství s mnoha světově proslulými knihaři získalo muzeum velkou většinu exponátů formou darů.

Město Loket slavnostně otevřelo Muzeum umělecké knižní vazby v roce 2001 stálou expozicí v Černé věži. Ve třetím roce svého trvání se Muzeum knižní vazby přestěhovalo z Černé věže blíže i níže k návštěvníkům do krásných prostor v přízemí raně barokní loketské radnice a v srpnu 2008 bylo zařazeno pod správu Městské knihovny v Lokti jako Expozice umělecké knižní vazby.


Knižní vazba v proměnách věků
Můžete si prohlédnout obrazové panely a historické vazby do konce 19. století. Většinu historických knih restauroval Jan Sobota a jeho žáci.

Zpět do pověstí aneb Bylo nebylo
Vraťte se do dávných dob, kde fantazie nezná meze. Faksimile dobových knih a knižní objekty vyrobili Jan Sobota a Dalibor Nesnídal.

Knižní vazby 19. - 21. století
Ukázky uměleckých a nakladatelských vazeb předních knihařů tohoto období - Heleny Klinderové, Dalibora Nesnídala, J. H. Kocmana a dalších.

Expozice umělecké knižní vazby dále pořádá temporální výstavy orientované na českou uměleckou knižní vazbu, knižní kulturu, typografii a umělce z Karlovarského kraje. Několikrát do roka také vystavuje tématicky nebo geograficky orientované průřezy sbírkami Expozice (Světová umělecká knižní vazba, Miniatury, Historické knižní vazby a podobně).


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu expozice.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.